FEN-TEK OLİMPİYAT

Olimpiyat Nedir

Ulusal Bilim Olimpiyatları, TÜBİTAK’ın Türkiye’de düzenlediği üç veya dört aşamadan oluşan sınavlardır. Bu sınavların amacı çeşitli uluslararası yarışmalara gidecek milli takımdaki öğrencileri seçmektir. Fizik, bilgisayar, matematik, biyoloji ve kimya olmak üzere beş dalda düzenlenmektedir.

Biz Kimiz

Biz İstanbul Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji/Anadolu Lisesinde okuyan ve bilime meraklı gençleriz. Yolculuğumuz hazırlık yılında Prof. Dr. Recep Ventsislav Dimitrov’un öncülüğünde temel fizik ve matematik eğitimiyle başlar. İlerleyen yıllarda herkes kendi ilgi alanına göre çalışmak istediği olimpiyat dalını seçer ve çalışmalarını sürdürür.

Bizim asıl amacımız lise yıllarından itibaren temel bilimleri sevmek; kendimizi analitik düşünme, yaratıcılık vb yetilerde olabildiğince geliştirmek; erken yaşta bireyin disiplinli bir çalışma temposuna alışarak kişisel gelişime katkı sağlamaktır. Aynı zamanda yukarıda bahsedilen TÜBİTAK’ın ulusal olimpiyatlarına katılarak da edindiğimiz bu becerileri hem test edip hem de pekiştirebileceğimiz imkanları değerlendiriyoruz. Sınavlar sonucu seçilen milli takımlarla uluslararası yarışmalara katılarak da dünya çevresinde lise çağlarında benzer kişisel gelişim alanlarına yönelmiş geleceğin bilim insanı adayları ile dostluk kurma ve iletişime geçme fırsatını elde ediyoruz.

Bu sitenin amacı ise bilim severlere yabancı kaynakları Türkçe olarak ulaştırmak, yararlı olabileceğini düşündüğümüz bilgileri paylaşmak ve bilim sevgisinin ekibimizle sınırlı kalmayıp çok daha geniş kitlelere yayılması için katkı sağlamaktır.

Umarız bu amaçlarımız hedefine ulaşır ve sitemiz birçok kişiye yeni bir ufuk açar!